YETENEKLERİMLE TANIŞIN
Endüstri Ürünleri Tasarımı
Spritüal Tasarımcı

Eğitim Hayatımı Mimar Sinan GSÜ / Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden aldığım bu tasarım sektöründe geçmişten gelen ve uzun yıllar aradığım bir olgu vardı. Verilen sektörel eğitimin beni tatmin etmeyişi bana bu gözle bakmayı öğretti. Şuan belki de en iyi anlatabilecek tabir; “Spritüal Tasarımcı” olabilir. Bu tabiri ben naçizane söyledim. Spritüal Tasarım tabiri, gerçekleştirdiğim ve gerçekleştireceğim tasarımların devamında var olacağına inandığım bir oldu olacaktır.

Ürün tasarımcıları doğadan ilham alarak ürüne bir biçim verdiklerinde kullanıcısını içsel olarak yakalama eğilimine daha çok yaklaşırlar. Buna bir de ürünün verdiği fayda ve kolaylıklar da eklendiğinde bu ürün tercih sebebi olabilir. İnsan bilmediği bir şeyi göremez ilkesine ek olarak şunu gözlemledik mi; İnsan bilmediği bir şeyi göremese de hissedebilir. İnsan hislerini okumayı öğrendiğinde de bunun ne olduğunu görebilir. Tam da bu noktada ürün tasarlarken kabuğunda bulunan biçim ve kullanılan malzeme ile bu ürün kişinin duygusal yönden motivasyonunu, algısını ve pozitif bir çok olguyu tetikleyici unsuru üzerinde barındırabilir.

2 BOYUTLU TASARIMLAR
GRAFİK TASARIMCISI

Eğitim hayatıma başlamadan önce tanıştığım ilk programlı tasarım biçimidir; Grafik Tasarımı. Lise zamanlarıma denk gelen bu kavramın mesleki bir kavramı olduğu bilgisine sahip değildim. O zamanlar yaşıtlarım gibi otomobil modifiyelerine bir tutkum vardı ve bende bir kaç arkadaşım gibi Photoshop’da otomobil fotoğraflarına modifiye yapmak için öğreniyordum programı.. Daha sonradan bir katalog ihtiyacı doğması ve “Sen Photoshop bilmiyor musun” sorusu bir anda sürecimi değiştirmişti.

Başaramadığım o katalog çalışmasının akabinde 2006 yılından beridir sektörün içerisinde bir şekilde var oldum ve bir çok tasarımı farklı ajanslar ve freelance olarak altına imzamı attım. 2019 yılında ise kendi ajansımı kurarak markalaştırdım. GeyiG Ajans kısaca böyle kuruldu.

2 Boyutlu tasarımlar
WEB TASARIMCISI

Grafik tasarım kavramında işler geldikçe ve ajans içerisinde diğer iş kollarını gözlemledikçe web sitelerinin de yüksek potansiyellerini gözlemleme fırsatım oldu. İlk başta ikon yada buton gibi küçük grafik işlerini gerçekleştirirken sonrasında landing page tasarımları yapmaya başladım. HTML kodlama sistemi bir dildi ve bunu öğrenmek hiç hoşuma gitmiyordu.. 2014 yıllarında mevcut web siteleri üzerinden kodlara dokunmadan temalar üzerinden firmalara basit web siteleri yapmaya başladım. Bunlardan biri de kurucu üyesi olduğum ENTA idi.

ENTA’nın yönetim kararı ile web sitesi wordpress tarafından oluşturulması istendi. Çalışmalara başladılar fakat bir sebepten süreç tıkandı. Biraz yönetimin de desteği ile ben wordpress öğrenme kararı aldım ve 2 günde mantığını çözüp derneğin web sitesini tamamlamış oldum. o zamandan bu zamana sadece WordPress ile hizmet veriyorum. Hem kendim hem ajansım.

2 BOYUTLU TASARIMLAR
VİDEO & ANİMASYON TASARIMCISI

Hayatım bir dönem yeni şeyler öğrenmeye aşırı eğilimliydi. Bir şeyler yarattığımda bunu diğer olgularda var etmek için çaba gösterip başka tür programlara da yönleniyordum. 3 Boyutlu Modelleme öğrenimim sonrası 3 boyutlu animasyona duyduğum ilgi sebebi ile ona da yoğunlaşmıştım. Gel gelelim bu da mutfaktan çıkan işin tadını yeteri kadar vermiyordu.

Bir animasyon yaptığımda buna re-touch, color correction gibi görsel dokunuşlar ile kesme, kırpma gibi basit video montaj etkileri de gerçekleştirmek gerekiyordu. Hal böyle olunca Video montaj ve video efekt programlarını da öğrenerek yapılan işleri bir kaç üst boyuta taşıyor oldum. Halen daha..

3 Boyutlu tasarımlar
Modelleme & Animasyon

3 boyutlu modelleme programlarıma ilgim üniversiteye girmeden önce 3D Studio Max programıyla beni tanıştırmış oldu. Okula girdiğim ve o dönem okul arkadaşlarımın böyle bir programın varlığından yeni haberleri olurken ben programı kullanmaya ve sektörde hizmet vermeye başlamıştım bile. Okul dersliklerinde arkadaşlarıma programı anlattığım zamanları bile hatırlarım

Gel zaman git zaman üretim bilgim ve tasarımların da üretilebilir modellere ihtiyaç duymasından kaynaklı parabolik modelleme programı bilmem gerektiğini anladım ve okulda ilk olarak Solid Works dersini aldım. 1 sene sonuna geldiğimizde benim düşüncemle makine çizimleri için çok iyi ancak amorf formlara sahip tasarımlar için tam bir işkenceydi. Karşıma iki alternatif çıktı o dönem. Birincisi Rhino ikincisi ise Fusion 360’dı. Ben Fusion’u seçtim ve halen daha modellemelerimi bu program ile gerçekleştirmekteyim.

Sanatçı
Müzisyen

Müzik benim için şu dönemde başladı diyemem. Bu yaşamımda dünyada var olduğumdan beridir müzik benimleydi. İlk okulda piano kursuna gitmek isteyip 6 ay bağlama kursuna gönderilmiş olmam biraz tezat gibi olsa da iyi yapılmış diyebiliyorum şimdileri. O eğitimi aldığım zamanlarda solfej ve ritm eğitimini kolayca öğrendikten sonra belki aktif olarak başlamış olabilir.

Ben ortaokuldayken abimin eve bir gitar getirmesi ile farklı enstrümanlarla ilk defa tanıştım ve gitarı da sonra bir daha bırakmadım. Lise döneminde amatör grup kurmak, sahne almak gibi eylemler o yaşlarda heveslendiğim şeyler olsa da, şimdi ise duygularımı kaleme alıp besteler yaptığım, ses tellerinde duyguyu tanıdığım bir argüman olarak hissetmekteyim kendisini..

SANatçı
RESSAM

Hayatımın asıl anlamı.. Var olduğum an itibari ile içimde varlığını hissettiğim kavram.. Çocukken konuşmaya başlamadan duvarlara araba çizimleri yaptığım argüman. Çizmek benim bu hayatta ki varoluş amacımın bir parçası gibi.. Ben kendimi bildim bileli çizdim. Hep çizdim.. İlkokulda çizdim, ortaokulda çizdim, Lisede çizdim, üniversiteye çizerek girdim ve halen daha çiziyorum.

İnanır mısınız geçmişi en çok çizdiğim anlarca hatırlıyorum. En çok hatırladığım ise Üniversiteye giderken hazırlandığım atölyemin sahibi sınıfta şöyle bir cümle kurmuştu; Hepimiz burada diğerlerinden farklıyız. Hepimiz birer sanatçı adayıyız, Yetenekliyiz.. Bu özel bir durumdur. Ama bir de bazı insanlar vardır ki tüm yetenekler bir vücutta toplanır; Onur gibi.. hala o konuşmayı kulağımda duyarım..

Spritüalizm
ThetaHealer®

ThetaHealing® benim bu yolda kendi kendime fark ettiklerim dışında aldığım ilk resmi sertifikalı eğitimimdir. ThetaHealing® bana sorguladığım oluşumların cevaplarını hem hızlıca nasıl alabileceğimi hem de bildiklerimin kozmik açıdan açıklaması yaparak hayatımı kolaylaştırdı. Bu bilgileri yalnızca kendime de değil bana gelen danışanlarımla da paylaşarak ve seanslar aracılığı ile de paylaşmayı seçerek pozitif dokunuşlar kattım.

Spritüal meditasyonlarda var olanın içindeki, ötesindeki hakikati insana gösteren bir olgudur. Bunu görmeyi bunları okumayı öğrenmek insanın bu hayatta var etmesi gereken en önemli olgulardan biri olduğu inancındayım. 2011 yılında hayatıma aldığım bu süreç bana tasarım anlamında yolumu da belirlememde yardımcı oldu.. Çok şükür farkındalığa.

SPRİTÜALİZM
DİĞER BAŞLIKLAR
  • Kundalini Reiki Master
  • Pandül Uygulayıcısı
  • Meditasyon Seven
Geri Kalan KELİMELERLE BEN
  • Canlı Dostuyumdur.
  • Doğa Tutkunuyumdur.
  • Fotoğraf & Video Çekmeyi Severim.
  • Yoga’ya da Başladım 🙂
  • Spor da Yapıyorum
  • Hayatımı Okuyorum